gerbonis
Labklājības ministrija
Vājredzīgajiem - Lielie burti
 •  
 •  
 •  
Aktulitātes pirmālapa Pilns arhīvs
| 29.09.2020

Latvijā katru gadu rudenī – 1. oktobrī - tiek pārskatīts pensiju apmērs, veicot pensiju indeksāciju. To nosaka likums “Par valsts pensijām”. Kas tad ir pensiju indeksācija? Pensiju indeksācijas mērķis ir nodrošināt piešķirto pensiju aizsardzību pret pirktspējas krišanos un panākt to vērtības nezaudēšanu. 

Jautājumi, kas skar pensijas, ir ļoti jutīgi un ne vienmēr vienkārši saprotami. Tāpēc Labklājības ministrija sagatavojusi atbildes uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem par šo tematu. 

Kā šogad tiks indeksētas pensijas?

Šoruden tiks indeksēts viss pensijas un atlīdzības apmērs, ja tas nepārsniedz 454 eiro. Savukārt tām pensijām un atlīdzībām, kuras ir lielākas par 454 eiro, indeksēs daļu no piešķirtās summas – jau pieminētos 454 eiro. Piemēram, ja cilvēks saņem 500 eiro lielu pensiju, viņam 1. oktobrī indeksēs 454 eiro, bet atlikušos 46 eiro – nē. 

Izņēmums ir politiski represētie, cilvēki ar I grupas invaliditāti un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki, kuriem tiks indeksēts viss pensijas apmērs.

Kā tad veidojas piesauktais indekss, pēc kura tiek pārrēķinātas pensijas?

Tas veidojas no faktiskā patēriņa cenu indeksa (vienkāršojot – inflācijas) un daļas no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem. Apdrošināšanas iemaksu algu summa ir finanšu jēdziens, bet, vienkāršāk sakot - tā ir summēta visa nauda, no kuras gada laikā tiek veiktas iemaksas visiem valstī strādājošiem, kas veic sociālās apdrošināšanas maksājumus. 

Lai noteiktu iemaksu algas summas faktiskās izmaiņas konkrētajā gadā, konkrētā gada iemaksu algu summa tiek attiecināta pret iepriekšējā gada iemaksu algu summu. Šādi ir redzams, kādas te notikušas izmaiņas beidzamajā gadā. Līdz ar to tā tiek iegūts iemaksu algu summas indekss jeb indekss, kas raksturo algu summas faktiskās izmaiņas. 

Tomēr tajā klātesoša ir arī inflācijas ietekme. Bet, lai noteiktu iemaksu algas summas reālās izmaiņas jeb reālo pieaugumu konkrētajā gadā, no iemaksu algu summas indeksa inflācijas ietekme ir jāizslēdz. Lai to izdarītu, Ministru Kabineta noteikumos ietvertā apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma aprēķina formulā iemaksu algu summas indekss tiek dalīts ar patēriņa cenu indeksu. 

Šajā gadā izdienas, invaliditātes, apgādnieka zaudējuma pensijām un atlīdzībām tiks piemērots indekss – 1,0380.

Taču līdzīgi kā iepriekš, arī šogad vecuma pensiju indeksācijā tiks piemēroti dažādi indeksi, kas atkarīgi no cilvēka uzkrātā apdrošināšanas stāža. Jo lielāks apdrošināšanas stāžs, jo lielāks indekss tiks piemērots un lielāku vecuma pensijas pieaugumu cilvēks var sagaidīt.

Ja apdrošināšanas stāžs ir līdz 29 gadiem, tad pensiju indeksācijā bez faktiskā patēriņa cenu indeksa ņems vērā arī 50% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem, ja darba stāžs ir no 30 līdz 39 gadiem, kā arī, ja pensija piešķirta par darbu kaitīgos un smagos vai sevišķi kaitīgos un sevišķi smagos darba apstākļos, – 60%, ja stāžs ir no 40 līdz 44 gadiem – 70%, ja 45 gadi un vairāk – 80%.

Tā cilvēkiem, kuru apdrošināšanas stāžs ir līdz 29 gadiem, vecuma pensijas pārskatīšanā piemēros indeksu 1,0380; ja apdrošināšanas stāžs ir no 30 līdz 39 gadiem – piemēros indeksu 1,0446; ja apdrošināšanas stāžs ir no 40 līdz 44 gadiem – indekss būs 1,0512  Savukārt, ja apdrošināšanas stāžs ir 45 un vairāk gadu – piemēros indeksu 1,0578.

Piemēram, ja vecuma pensijas piešķirtais apmērs ir 350 eiro, tad senioram ar apdrošināšanas stāžu līdz 29 gadiem no oktobra pensijas apmērs būs 363,30 eiro (par 13,30 eiro lielāks), ja apdrošināšanas stāžs ir no 30 līdz 39 gadiem – pensijas apmērs būs 365,61 eiro (par 15,61 eiro lielāks), ja apdrošināšanas stāžs ir no 40 līdz 44 gadiem – pensijas apmērs būs 367,92 eiro (par 17,92 eiro lielāks). Savukārt, ja apdrošināšanas stāžs ir 45 gadi un vairāk, tad pensija palielināsies līdz 370,23 eiro (par 20,23 eiro lielāks).

Indeksēs arī piešķirtās piemaksas pie vecuma un invaliditātes pensijas par vienu apdrošināšanas stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim, piemērojot faktisko patēriņa cenu indeksu un 50% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem. Indeksējot piemaksu, 2020. gada 1. oktobrī attiecīgo indeksu piemēros piemaksas apmēram 1,07 eiro par katru apdrošināšanas stāža gadu līdz 1995. gada 31. decembrim un piemaksas apmēram 1,61 eiro par katru apdrošināšanas stāža gadu līdz 1995. gada 31. decembrim, ja vecuma pensija piešķirta līdz 1996.gada 31.decembrim vai arī invaliditātes pensija piešķirta un vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamais vecums sasniegts līdz 1996. gada 31. decembrim.

Tas nozīmē, ka esošais piemaksas apmērs, kas šobrīd ir 1,07 eiro un 1,61 eiro par vienu apdrošināšanas stāža gadu, tiks pārskatīts, piemērojot indeksu 1,0380. Līdz ar to cilvēki, kas saņēma 1,07 eiro par katru stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995. gada beigām, turpmāk saņems 1,11 eiro, bet tie, kas saņēma 1,61 eiro – turpmāk saņems 1,67 eiro.

Piemēram, pensionārs, kurš saņem vecuma pensiju 400 eiro par kopējā apdrošināšanas stāža 45 gadiem un pie tās noteikto piemaksu 26,75 eiro (par 25 darba gadiem (no 45 gadiem) līdz 1995. gada beigām), no š.g. oktobra saņems vecuma pensiju 423,12 eiro un piemaksu pie pensijas 27,75 eiro.

Jāņem vērā, ka no kopējā pensijas un piemaksas apmēra var tikt ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kas samazina izmaksājamo summu

Kā uzzināt, par cik palielināsies katra konkrēta cilvēka pensija?

Savu pensijas apmēru cilvēks var uzzināt portālā www.latvija.lv vai vēršoties jebkurā VSAA nodaļā (http://www.vsaa.lv/lv/kontakti/kontaktinformacija).

Vai pensionāram ir kaut kas jādara pašam, lai saņemtu pensijas indeksāciju?

Nē, pensionāriem pašiem nekas jādara nav! Pensiju indeksāciju nodrošina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) un tā notiek automātiski - katru gadu 1. oktobrī. Tas nozīmē, ka arī šogad ar oktobri ikviens, kam pienākas pensija, saņems to jau noindeksētā apmērā. Un nevajag arī uztraukties par to, vai VSAA zinās, cik kuram pienāksies pēc pensiju indeksācijas. VSAA rīcībā ir visi nepieciešamie dati - pārrēķins notiek automātiski. 

Vai rudenī indeksācijas rezultātā palielināsies visas pensijas?

Pensiju indeksācija attiecas uz visiem vecuma pensiju, invaliditātes pensiju, izdienas pensiju un apgādnieka zaudējuma pensiju saņēmējiem, kuriem tās ir piešķirtas vai pārrēķinātas līdz konkrētā gada 30. septembrim.

| 17.08.2020

Labklājības ministrija sadarbībā ar Veselības ministriju (iesaistot arī Slimību profilakses un kontroles centra speciālistus) ir izvērtējusi ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju iesniegtos priekšlikumus Ieteikumu ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijām  karantīnas noteikto ierobežojumu pakāpeniskai mazināšanai aktualizācijai un atsevišķu ieteikumu atvieglošanai un ir sagatavoti  jaunus ieteikumus - Ieteikumi ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijām  ierobežojošo pasākumu piemērošanai.

Minētie ieteikumi publicēti LM mājas lapā izveidotā banera “Informācija par COVID-19” sadaļā “Sociālās aprūpes iestādēm”, kurā vienviet ir publicētas labklājības jomas aktualitātes saistībā ar COVID-19 - http://www.lm.gov.lv/lv/?option=com_content&view=article&id=91683.
 

| 12.08.2020

Aicinām līdz 14. augustam pieteikties diskusijā par sieviešu un vīriešu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un loma mūsdienu sabiedrībā.

Rakstiet Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vai zvaniet: 67021691. 

Diskusija attālinātā formātā notiks 19.augustā no plkst. 11.00-14.00. To rīko Labklājības ministrija sadarbībā ar Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā.

Diskusijas laikā dalībnieki dalīsies ar saviem pieredzes stāstiem un redzējumu par savu lomu mūsdienu sabiedrībā. Diskusijā runāsim par to, kas būtu nepieciešams, lai ikvienam cilvēkam ar invaliditāti būtu vienlīdzīgas iespējas uz pilnvērtīgu dzīvi, neskatoties uz piemītošo funkcionēšanas ierobežojumu. 

Darba kārtībā paredzēts:
1.   Diskusijas atklāšana (no plkst. 11.00-11.10).
2.   Divu dāmu un divu kungu no Latvijas, kā arī Ziemeļvalstu labklājības centra ekspertes no Zviedrijas skatījums un  pieredzes stāsti par to, ko nozīmē būt sievietei/vīrietim ar invaliditāti mūsdienu Latvijā (no plkst. 11.10-12.30.).
3.   Pārtraukums (no plkst. 12.30-13.00).
4.   Dalībnieku diskusija par to, kā veidot iekļaujošu sabiedrību un nostiprināt vienlīdzīgu iespēju principu sabiedrībā (no plkst. 13.00-14.00).

Pieslēgšanās saite diskusijas platformai un instrukcija, kā to izdarīt, tiks nosūtīta individuāli uz Jūsu norādīto e-pastu līdz 17.augustam.
 

| 11.08.2020

Jau rudenī jauniešiem vecumā no 17 līdz 29 gadiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību, nemācās un nestrādā, būs papildu iespējas apgūt darba tirgū aktuālas prasmes. Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) īstenotajā Jauniešu garantijas projektā jaunieši varēs pilnveidot digitālās, uzņēmējdarbības un profesionālās ievirzes svešvalodu prasmes. 

To paredz otrdienas, 11. augusta, valdības sēdē apstiprinātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos “Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 7.2.1.specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt nodarbinātībā, izglītībā vai apmācībās neiesaistītu jauniešu nodarbinātību un izglītības ieguvi Jauniešu garantijas ietvaros” pasākumu “Aktīvās darba tirgus politikas pasākumu īstenošana jauniešu bezdarbnieku nodarbinātības veicināšanai” un “Sākotnējās profesionālās izglītības programmu īstenošana Jauniešu garantijas ietvaros” īstenošanas noteikumi””. Tādējādi paredzēts veicināt nodarbinātībā, izglītībā vai apmācībās neiesaistītu jauniešu nodarbinātību un izglītības ieguvi Jauniešu garantijas ietvaros, lai viņiem būtu nepieciešamās prasmes un labāka sagatavotība iesaistei darba tirgū. Plašāka informācija par programmu īstenošanu būs pieejama VIAA tīmekļa vietnē: www.viaa.gov.lv.

Kopumā Jauniešu garantijas projekta mērķgrupa ir jaunieši vecumā no 15 līdz 29 gadiem (ieskaitot). Atbilstoši Nodarbinātības valsts aģentūras statistikas datiem 2020. gada jūnija beigās 13 763 jeb 17.7% no bezdarbnieku kopskaita bija bezdarbnieki šajā vecumā grupā.
 

| 07.08.2020

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) no 2021. gada janvāra piedāvās jaunu pakalpojumu ģimenēm – ģimenes psihoterapiju. Pakalpojums ietver ģimenes psihoterapijas konsultācijas ģimenēm ar bērniem un grupas psihoterapijas sesijas kā atbalsta pasākumus bērniem vecumā no 12 līdz 18 gadiem, kuru vecāki dzīvo šķirti vai atrodas šķiršanās procesā.

“Jaunais pakalpojums sniegs būtisku atbalstu ģimenēm krīzes situācijā, kam psihoterapija vairumā gadījumu ir ļoti nepieciešama, bet bieži vien tam nepietiek līdzekļu”, norāda VBTAI Konsultatīvās nodaļas vadītāja Inga Gulbe. Sākotnēji jaunais pakalpojums tiks nodrošināts vienu gadu, bet, ja tā rezultāti būs labi, to iespējams pagarināt. Pakalpojums ģimenēm būs bez maksas.

Ģimenes psihoterapijas konsultāciju nodrošinās visai ģimenei ar jebkura vecuma bērniem, t.sk. bērniem, kuri ir jaunāki par 12 gadiem, nenosakot konkrētu ierobežojumu attiecībā uz ģimenē identificēto problemātiku (vecāku šķiršanās, bērna uzvedības problēmas, vecāka garīga saslimšana, tuvinieka zaudējums u.c.). Vienas ģimenes psihoterapijas konsultācijas ilgums plānots no vienas līdz pusotrai stundai. Atbilstoši katra gadījuma specifikai un pakalpojuma sniedzēja izvērtējumam ģimene varēs saņemt no vienas līdz desmit konsultācijām, taču kopējais konsultāciju skaits ģimenei nevarēs pārsniegt 10 stundas.

“Ģimenes psihoterapijas konsultāciju mērķis būs palīdzēt ģimenei kā veselumam radīt un pilnveidot ģimenes dzīves kvalitāti, piemēram, mobilizējot un attīstot ģimenē esošos resursus, veicinot ģimeņu veiksmīgu un veselīgu funkcionēšanu, sniedzot atbalstu ģimenes locekļiem cieņpilnu, savstarpēji atbalstošu un izprotošu attiecību veidošanā, attīstot ģimenes locekļu spēju veiksmīgāk savstarpēji vienoties par bērna turpmāko aprūpi, cieņpilni atrisinot savstarpējās domstarpības”, uzsver Gulbe.

Arī grupu psihoterapijas sesijas plānots īstenot vienu gadu. Tās prioritāri paredzētas kā atbalsta pasākumus bērniem vecumā no 12 līdz 18 gadiem (neieskaitot), kuru vecāki dzīvo šķirti vai atrodas šķiršanās procesā. Šajās sesijās bērni tiks dalīti divās vecuma grupās – no 12-13 gadiem un 14-18 gadiem (neieskaitot). Paredzamais vienas sesijas ilgums būs divas stundas, vienai grupai nodrošinot līdz 10 grupas sesijām. Plānotas līdz 20 bērniem lielas grupas, gada laikā paredzēts organizēt 70 grupas.

Grupu psihoterapijas sesiju mērķis būs stiprināt bērnu personību un vairot patstāvību, piemēram, palīdzot bērniem ne tikai atpazīt savas emocijas, pieredzēt cieņpilnu iespēju runāt par iekšējiem konfliktiem, konfliktiem ar vecākiem, un konfliktiem vecāku starpā, nodalot sevi no vecāku konfliktiem, bet arī saņemt šajā vecumā tik nozīmīgo vienaudžu atbalstu un iespēju savstarpējā komunikācijā noorientēties sevī un pasaulē, mazināt vientulības un atstumtības sajūtu, ieraudzīt un apgūt savādākas, esošajā situācijā drošākas un veselīgākas psihoemocionālās izdzīvošanas stratēģijas u.c. 

Gan ģimenes psihoterapijas konsultācijas, gan grupu psihoterapijas sesijas ir plānots nodrošināt piesaistītā pakalpojuma sniedzēja psihoterapeitu un/vai psihoterapijas speciālistu privātpraksēs visā Latvijā.

Pieteikšanās pakalpojuma saņemšanai sāksies rudenī.
 

| 24.07.2020

Labklājības ministrija (LM) ir apzinājusi 42 dienas aprūpes centra (DAC) pakalpojuma sniedzējus atbilstoši sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā pieejamai informācijai un konstatējusi, ka no minētajiem 42 DAC astoņi sniedz minēto pakalpojumu bērniem ar smagiem funkcionāliem traucējumiem (FT) un tie ir:

 1. SIA "ISSE" Dienas aprūpes centrs "Apļi", Vasaras iela 2, Garciems, Carnikavas nov., LV-2163, tālr. 28446347;
 2. Jūrmalas pilsētas Labklājības pārvaldes "Dienas aprūpes centrs bērniem", Nometņu iela 2A, Jūrmala, LV-2016, tālr. 27818126;
 3. Kandavas novada pašvaldības iestāde "Kandavas novada sociālais dienests" Dienas nodaļa, Jelgavas iela 4A, Kandava, Kandavas nov., LV-3120, tālr. 63182063;
 4. Biedrības „Svētā Jāņa Palīdzība” Dienas aprūpes centrs personām ar garīga rakstura traucējumiem „Saulessvece”, Cēsu iela 8, Rīga, LV-1012, tālr. 67133044;
 5. Tukuma novada pašvaldības aģentūras "Tukuma novada sociālais dienests" Sociālo pakalpojumu nodaļas Dienas centrs "Saimīte", Dārzniecības iela 2A, Tukums, Tukuma nov., LV-3101, tālr. 28928999;
 6. Skrīveru Dienas aprūpes centrs, Pavasari, Ziedugravas, Skrīveru nov., LV-5125, tālr. 25713099;
 7. Nodibinājums "Atbalsta centrs ģimenēm un bērniem ar īpašām vajadzībām "Cimdiņš"", Atpūtas iela 16, Ventspils, LV-3601, tālr. 29807987;
 8. Biedrība "Cerību spārni", Rīgas iela 1, Sigulda, Siguldas nov., LV-2150, tālr. 26419420.

Lai saņemtu DAC pakalpojumu aicinām vērsties savas pašvaldības sociālajā dienestā. Pakalpojums pieejams gan Deinstitucionalizācijas (DI) projektu ietvaros izvērtētiem bērniem, gan tiem bērniem, kas ir savas pašvaldības sociālā dienesta klienti. Ja DAC atrodas citā pašvaldībā un ir sasniedzams Jūsu ģimenei, arī ir iespējams saņemt DAC pakalpojumus.

Vienlaikus LM ir secinājusi, ka esošie DAC pakalpojumi tiek izmantoti salīdzinoši pasīvi, tāpēc aicina aktīvāk izmantot esošos DAC pakalpojumus, lai pēc iespējas varētu pilnveidot DAC pakalpojuma satura atbilstību ģimeņu, kurās aug bērni ar smagiem FT, patiesajām vajadzībām.

Lai attīstītu pakalpojuma pārklājumu un labāku pieejamību, ļoti svarīgi ir gaidāmie DI projektu ieguldījumi infrastruktūras izveidē, kas paredz pilnveidot vai izveidot 25 DAC  bērniem ar FT (ar 302 klientu vietām) līdz 2022. gadam.

| 15.07.2020

Aicinām topošās un esošās uzņemošās ģimenes (adoptētājus, aizbildņus, audžuģimenes, viesģimenes) uz tikšanos ar bērniem, kuri palikuši bez vecāku gādības un ilgstoši uzturas VSAC «Rīga» filiālē «Rīga»! Satiksimies un iepazīsim viens otru, izmantojot ZOOM tiešsaisti 23.jūlijā 10.00-11.00! Lūdzu, iepriekš pieteikt savu dalību līdz 21.jūlijam Ēsterei Zemītei Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., tālr.29658383! Jums tiks nosūtīta saite uz tiešsaisti. Datorā vai telefonā jābūt lejuplādētai ZOOM aplikācijai.

Vairāk informācijas: Ilze Dzene, VSAC “Rīga” filiāles “Rīga” vadītāja, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., mob.tālr.20222093 Ēstere Zemīte, VSAC “Rīga” filiāles “Rīga” sociālā darbiniece, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., tālr.2965838

Arhīvs Pilns arhīvs